Dlaczego płyty drogowe są lepsze niż asfalt?

Asfalt do tej pory królował na polskich drogach. Jednak od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne stają się płyty betonowe. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, dlaczego budowlańcy wolą stawiać na płyty drogowe niż na asfalt.

Jakie zastosowania mają płyty drogowe?

Płyty drogowe mają wiele zastosowań. Używa się je nie tylko w przypadku budowy dróg, ale także przy budowie parkingów, podjazdów, czy nawet tarasów w ogrodzie. Ich główną zaletą jest to, że są bardzo wytrzymałe. Są nie tylko wytrzymałe na ciężar przejeżdżających samochodów, ale także są odporne na działania czynników atmosferycznych. Ponadto są bardzo łatwe w montażu i demontażu. Dzięki temu na rynku można spotkać używane oraz nowe płyty betonowe. Jeżeli potrzebujesz używanych płyt drogowych, wtedy warto odwiedzić jeden ze skupów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w którym nie tylko kupimy ponad o połowę taniej materiał, ale także możemy się go odsprzedać, dzięki czemu nie będziemy mieli w magazynie zalegających płyt. W momencie, w którym nie budujemy tymczasowych podjazdów, czy dróg, lepiej jest postawić na nowy odpowiednik. Co prawda jest on droższy niż używana płyta, ale za to jest jeszcze bardziej wytrzymała, dzięki czemu będzie Ci służyła przez lata. A ten stan rzeczy wpływa brak uszkodzeń mechanicznych, który, z kolei, wywołany jest brakiem jakiejkolwiek eksploatacji.

Płyty drogowe kontra asfalt

Do tej pory na drogach królował asfalt. Jednak od jakiegoś czasu coraz częściej budowane są drogi z płyt betonowych. To nie tylko tańszy materiał, ale także zapewnia użytkownikom większe bezpieczeństwo. Na ten stany rzeczy wpływa jego kolor oraz lepsza przyczepność, dzięki czemu jest mniejsza szansa, że zostanie spowodowany wypadek. Poza tym czynniki atmosferyczne nie oddziałują tak mocno na beton, jak to jest w przypadku asfaltu, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe. Drogi, które powstały z płyt betonowych, są znacznie bardziej trwałe niż ich asfaltowe odpowiedniki, dzięki czemu mogą nam służyć przez bardzo długie lata. Jak widać płyty drogowe całkowicie deklasują asfalt. Nic więc dziwnego, że są one coraz częściej wybierane, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad też na nie postawiła. Przeprowadzone przez nich analizy pokazały, że trwałość nawierzchni betonowych jest 2,5 do 3,5 raza większa niż asfaltowych, przez co nie trzeba ich ciągle naprawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *