Księgowa Gliwice – czym się zajmie w firmie?

Aby firma działa sprawnie, niezbędna jest jej dobra księgowa, a Gliwice są miastem, gdzie można znaleźć tą najlepszą. Zajmie się ona finansami przedsiębiorstwa i wszystkimi najważniejszymi sprawami. Na jaką pomoc można liczyć z jej strony? Sprawdź nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania – http://ksiegowy.gliwice.pl/uprawnienia-ksiegowa-gliwice/.

Księgowa Gliwice – usługi

Wspiera ona przedsiębiorcę w załatwianiu różnego rodzaju spraw urzędowych. Może pomóc na stracie działania firmy, ale także już po jej założeniu. Obecnie, jeśli chodzi o rozliczanie się z urzędem skarbowym ma się wybór programów do liczenia podatków czy automatycznego wystawiania faktur. Jednak prawda jest taka, że nic nie zastąpi osoby, która policzy wszystko dokładanie, wytłumaczy wszystkie nieścisłości i doradzi jakie działania będą najlepsze. Przyda się to szczególnie początkującym na rynku. Zdarza się czasem, że księgowa staje się niejako prawnikiem, gdyż wyjaśnić może wiele wątpliwości. Na przykład:
– jak przebiega rozliczenie podatkowe,
– kiedy płacić VAT.

Jest to bardzo wygodne, gdyż samodzielne wyszukiwanie takich informacji zajmuje bardzo dużo czasu, którego w firmowym zabieganiu tak naprawdę nie ma zbyt wiele. Dlatego księgowa Gliwice jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydować się można na kogoś z biura księgowego, ale także na księgową prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Najlepiej, by taka samodzielna księgowa posiadała przynajmniej kilkuletnie doświadczenie (w firmie audytorskiej albo właśnie na stanowisku księgowego). Powinna ona również znać: prawo podatkowe, polską ustawę o rachunkowości oraz międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej. Przedsiębiorca może także oczekiwać od niej posiadania certyfikatu, który uprawnia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Chociaż zlecenie prowadzenia księgowości komuś z zewnątrz to dodatkowy wydatek, to i tak przedsiębiorca musi opłacać ZUS.

Co ważne, zatrudnienie księgowej jest objęte warunkami prawnymi tak, by nic nie zaszkodziło prowadzonemu interesowi. Odpowiedzialność prawna księgowej polega zaś na tym, że ponosi ona konsekwencje za zachowania, które są sprzeczne z przepisami obowiązującego aktualnie prawa. W takich sytuacjach do najważniejszych rodzajów odpowiedzialności prawnej zalicza się: odpowiedzialność karną, w której odpowiada się wyłącznie za własne czyny, a także odpowiedzialność cywilną, kiedy odpowiadać można za czyny własne, ale też za cudze zachowania.

Pełna księgowość – zobowiązania

Nie wszyscy zakładający firmę zdają sobie sprawę z obowiązków jakie posiada podatnik, a wcale nie jest ich tak mało i właśnie dlatego firmie przydatna jest księgowa Gliwice, jak już było wspomniane wcześniej, są najlepszym miejscem do jej znalezienia. Tak więc, wszystkie podmioty gospodarcze zobowiązane są do:

– prowadzenia ksiąg rachunkowych, gdzie zdarzenia ujmowane są w porządku chronologicznym oraz systematycznym (wszystko jest zaś udokumentowane dowodami księgowymi),
– gromadzenia oraz przechowywania wymienionych wcześniej dowodów księgowych i pozostałej dokumentacji (przewidzianej w ustawie),
– okresowego ustalania albo sprawdzania (przede wszystkim dzięki inwentaryzacji) rzeczywistego stanu aktywów oraz pasywów przedsiębiorstwa,
– sporządzania dokładnych sprawozdań finansowych,
– wyceny aktywów i pasywów, a także ustalania wyniku finansowego.

Zobowiązania te nie są łatwe dla przeciętnego człowieka, ale świetnie poradzi sobie z nimi właśnie dobra księgowa. Taka pełna księgowość w przedsiębiorstwie jest bardzo pomocna w jego prowadzeniu. Wszelkie sformalizowane księgowe zapisy są bowiem najlepszym źródłem informacji, np. dla zarządu. Dzięki takiej wiedzy można bez problemu prowadzić analizę finansową i podejmować najważniejsze decyzje dotyczące firmy. Ważnymi informacjami dla osób zaczynających swoją przygodę z podatkami jest to, że podmioty nie posiadające osobowości prawnej mają takie same zasady opodatkowania jak przy księgowości uproszczonej – różnica widoczna jest jedynie w sposobie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast osoby prawne (rozliczające się na zasadach ogólnych), płacą podatki według stawki liniowej (czyli 19%).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *