Kupujesz lampy designerskie? Zwróć uwagę na żarówki

Wybór lamp jest ogromny. W większości przyglądamy się im tylko z zewnątrz, ale nie zwracamy uwagę na inne sprawy, np. rodzaj żarówki, których używa się do danego modelu. Nie jest to zupełnie bez znaczenia. Przykręcenie świetlówki o zbyt dużej mocy może grozić przepaleniem gwintu, a o to przecież nikomu nie chodzi.

Jakie żarówki wybrać?

Na rynku jest ogromny wybór żarówek. Zdecydowanie najpopularniejsze są energooszczędne. Są też stosunkowo niedrogie. Można je kupić praktycznie w każdym markecie. Ich minusem jest to, że długo się nagrzewają, ale kiedy już osiągną swoją moc zużywają mało prądu. Ich stosowanie jest ekonomiczne pod warunkiem, że nie wyłącza się ich co chwilę, a później ponownie zapala. Problem pojawia się również w przypadku ich nieplanowanego stłuczenia. W środku są wypełnione rtęcią, która jak wiadomo, jest niebezpieczna dla zdrowia i życia. Dlatego takich świetlówek nie wyrzuca się do kosza, a oddaje do punktu zajmującego się ich skupem. Najczęściej można je przynieść do sklepu elektrycznego bądź też wrzucić do specjalnych pojemników. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w żarówki halogenowe lub ledowe. Po zapaleniu można uzyskać od razu dobre światło. Nie trzeba czekać aż się rozpalą Żarówki halogenowe nie zużywają dużo energii, ale trzeba je często wymieniać. Najlepszym rozwiązaniem są ledy, które natychmiast dają światło, a dodatkowo są bardzo wytrzymałe i zużywają niewiele prądu. Niestety, są droższe przy zakupie. Ich początkowa stawka jest znacznie wyższa. Żeby użyć ich w całym domu, trzeba na to przeznaczyć nawet kilkaset złotych. Oczywiście w zależności, jakie mamy pomieszczenia i ile kloszy. O tym, jaką żarówkę będziemy stosowali należy zadecydować kupując lampy designerskie.

Dobierz odpowiedni kształt

Producenci żarówek stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Oprócz rożnych modeli i rodzajów, można dobrać odpowiedni kształt. Zdecydowanie najpopularniejsze są podłużne, o budowie rurowej, jednak można też dobrać nieco bardziej oryginalne motywy. Ciekawie prezentuje się świetlówka przypominająca kwiat lub spiralę. Kształt ma znaczenie szczególnie w lampach, z odkrytymi elementami. Stąd tak ważna jest ich forma. Są lampy designerskie, które w ogóle nie mają kloszy. Składają się z żarówek, które przypominają płonienie. Choć taki model ciekawie się prezentuje, to może się okazać drogi w eksploatacji. Nietypowe żarówki trzeba będzie co jakiś czas wymieniać, a ich łączny koszt może być całkiem spory. Warto też zobaczyć rozmiar gwinta. Te z mniejszym jest dużo trudniej kupić. Jak widać, choć może nie jest to najistotniejsze, to jednak warto zastanowić się czy żarówki, które się stosuje mogą stwarzać problemy. Możliwości jest wiele. Rynek jest bardzo różnorodny, jednak nie powinniśmy być krótkowzroczni, a brać pod uwagę wiele elementów. Tylko w ten sposób dopasujemy lampy designerskie, które będą praktyczne, a jednocześnie będą świetnie komponować się z resztą pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *