Na place zabaw warto chodzić nawet codziennie

Wyjścia na place zabaw to korzyść dla wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i dla towarzyszących im dorosłych. Oczywiście, pod warunkiem, że umieją wykorzystać ten czas w odpowiedni sposób.

Co dla dziecka?

Dzieci uwielbiają bywać na placach zabaw, ponieważ przede wszystkim spotykają tam swoich rówieśników, z którymi mogą się bawić. A przecież nie ma dla dziecka lepszego zajęcia, niż bieganie, wspinanie się i huśtanie na świeżym powietrzu. Poza tym place zabaw pełnią ważną funkcję socjalizacyjną, właśnie poprzez spotkania z innymi osobami w tym samym wieku. Dziecko bywające na placu zabaw będzie dużo lepiej od innych potrafiło odnaleźć się w grupie, zawierać znajomości oraz będzie bardziej kreatywne, ponieważ wymyślanie kolejnych zabaw wymaga nie lada pomysłowości. Dodatkowo dziecko nauczy się też porozumiewania ze starszymi od siebie. Przecież będzie musiało utrzymywać kontakt także z rodzicami innych dzieci, czyli łatwo wpoi sobie podstawowe zasady kultury, takie jak mówienie „Dzień dobry” starszym od siebie. No i to świeże powietrze. Unikajmy tego, żeby nasze dziecko spędzało dużo czasu przed komputerem, dużo lepszym wyjściem jest pobyt na placu zabaw.

A co dla dorosłych?

Dla dorosłych, dla rodziców i opiekunów pójście na plac zabaw z dzieckiem ma tez swoje duże plusy. Przede wszystkim jest to czas pożytecznie spędzony z własną córką, czy synem. A to zawsze jest czas bezcenny, zawsze jest go za mało, zwłaszcza, gdy siedzimy w pracy na pełnym etacie, a dziecko całe dnie jest w przedszkolu lub pod opieką kogoś innego. Rodzinny wypad na plac zabaw to świetny pomysł. Zacieśnia to więzi między rodzicami i dzieckiem. Kolejna zaleta to możliwość poznania kolegów i koleżanek naszego dziecka. Nawet najmłodsze dzieci doceniają, gdy pamięta się imiona ich bliskich, a starsze to już szczególnie zwracają na to uwagę. Czują, że interesujesz się ich sprawami, gdy kojarzysz, kto jest kim, a nie jest to trudne, wystarczy uważnie słuchać ich opowieści. Ale to jeszcze nie wszystko. Będąc na placu zabaw możesz wymienić się doświadczeniami i opiniami z rodzicami. Macie podobne problemy, zainteresowania, wasze dzieci potrzebują podobnych rzeczy, dlatego cenne są rady innych rodziców. A jeśli Ty masz jakieś pozytywne lub negatywne doświadczenia także możesz, a nawet powinnaś się nimi podzielić z innymi.

Komu w drogę…

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, jak ważny jest czas na spędzany na placach zabaw. Jeśli naprawdę to lubicie razem z dzieckiem to można się również zastanowić nad kupnem własnego zestawu do zabawy, zamiast korzystania jedynie z miejskich. Place zabaw nie są wcale specjalnie drogie, a dają możliwość świetnej zabawy. Pamiętaj tylko, że nie może to być całkowitym zamiennikiem dla placów zabaw w mieście, ponieważ tylko na tych miejskich dziecko ma okazję przebywać z tyloma rówieśnikami w jednym momencie oraz z ich rodzicami. Ale we własnym ogrodzie tez miło jest mieć miejsce do zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *