Plac zabaw – bezcenna atrakcja dla dzieci

Gdy dzieci domagają się wyjścia na plac zabaw – http://spil.pl/category/plac-zabaw/ – dla nas często oznacza to konieczność spędzenia godzin na ławce i wpatrywania się w ekran telefonu, przenosząc co jakiś czas kontrolnie wzrok na dziecko. Jednak taka prosta zabawa jest z perspektywy prawidłowego rozwoju dziecka niezmiernie ważna. I to z wielu różnych powodów – przyjrzyjmy się kilku z nich.

Plac zabaw to integracja z innymi dziećmi

Możemy oczywiście (jeśli tylko dysponujemy wystarczającą ilością czasu i wyobraźni) samemu zapewniać dziecku rozrywki w domu. Będzie to jednak niestety działanie ze szkodą dla rozwoju malucha. Kontakt z innymi dziećmi, pewnego rodzaju uspołecznianie jest bowiem dla dziecka bezcenne. Bez względu bowiem na to, jak długo będziemy izolować nasze dziecko, to na pewnym etapie rozwoju będzie musiało pójść do szkoły bądź przedszkola i nie będzie potrafiło ułożyć sobie prawidłowych relacji z innymi dziećmi. Dlatego, dopóki możemy mieć naszego potomka na oku i w kontrolowanych warunkach, pozwólmy mu samodzielnie podchodzić do innych dzieci, rozmawiać z nimi, pozwalać im bawić się jego zabawkami, a jednocześnie włączać się do ich zabaw. Taka postawa i nawiązanie znajomości w młodym wieku spowoduje, że gdy nadejdzie ten dzień, w którym pierwszy raz będą musiały spędzić dzień w szkole, bez mamy i taty – będzie im dużo łatwiej się tam odnaleźć. Pomijamy już tu kwestię, że zapewne znaczną część swoich nowych kolegów ze szkolnej ławki dziecko będzie znało z wcześniejszych zabaw na placu zabaw – więc nie będzie się czuło wyobcowane.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Na jednym z popularniejszych ostatnio humorystycznych obrazków z serii „dawniej i dziś” przedstawiony został widok sprzed lat, kiedy to mama bezskutecznie próbowała namówić dziecko na powrót do domu z podwórka – skontrastowane zostało to ze współczesną mamą, która próbuje oderwać dziecko od komputera i namówić je na wyjście na dwór. Starajmy się sprawić, aby ta druga sytuacja rzeczywiście była rozpatrywana jedynie w kategoriach humorystycznych, a nie przedstawiała rzeczywistych sytuacji z naszego życia. Perspektywa „dziecko siedzi cały czas w domu, więc nic mu się nie stanie” może być bowiem kusząca, ale nie możemy cały czas izolować dziecka od świata. Nie wspominając już o aspekcie prozdrowotnym, związanym z ruchem na świeżym powietrzu. Jeśli zatem nie chcemy, żeby w późniejszym wieku najmniejsze kłopoty z pogodą powodowały chorobę – pozwólmy dziecku spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Rodzice bardziej zaniepokojeni kwestią, gdzie znajduje się dziecko i kiedy zamierza wrócić do domu mogą wyposażyć je w telefon komórkowy. Najlepiej prosty, który nawet, jeśli w warunkach intensywnej zabawy trochę ucierpi, to nie będzie to dla nas stanowiło ogromnego problemu.

Bezcenna aktywność fizyczna

Jeśli nie pracujemy fizycznie, to najczęściej jedyną formą większej aktywności fizycznej z naszej strony jest wizyta na siłowni. Jeśli oczywiście rzeczywiście się tam udamy, a nie jedynie będziemy sobie obiecywać, że „od przyszłego tygodnia się bierzemy”. Tymczasem plac zabaw w idealny sposób łączy zabawę z aktywnością fizyczną. Jeśli zatem chcemy pomóc dziecku uniknąć późniejszych problemów z nadwagą, to pozwólmy mu intensywnie spędzać czas na placyku. Często nawet nie zauważą, jak wiele energii zużywają podczas zabawy – świeże powietrze, towarzystwo rówieśników i dobra zabawa sprawiają, że czas aktywności niepostrzeżenie wciąż rośnie. Dzięki temu dziecko będzie też sobie znacznie lepiej radziło na szkolnych zajęciach z wychowania fizycznego – a może nawet będzie się chciało zapisać na jakiś sport?

Ćwiczenie nie tylko ciała, ale też umysłu

Wbrew pozorom plac zabaw to nie tylko miejsce do ćwiczenia ciała – nasz (a raczej dziecka) mózg również może się tam ładnie rozwijać. Po pierwsze – kombinowanie jak najlepiej wejść na dany element placyku i gdzie postawić nogę, aby nie spaść może mieć bardzo pozytywny wpływ na umiejętność logicznego rozumowania i wyciągania wniosków. Po drugie – ciągłe interakcje z różnymi dziećmi ćwiczą pamięć i umiejętności społeczne.

Jak więc widać – plac zabaw to nie tylko prosta zabawa dla dzieci – to także bardzo ważny element ich rozwoju, nie pozbawiajmy więc dzieci spędzania tam czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *