Plac zabaw dla najmłodszych – co dokładnie powinno się znaleźć w jego wyposażeniu?

Każdy, kto jest dumnym rodzicem doskonale wie, że dzieci mają naprawdę ogromne ilości niespożytkowanej energii, której najlepiej jest dać upust zabawą na świeżym powietrzu. Zabawa w ogrodzie lub na placu zabaw to doskonały sposób na spędzanie czasu wolnego zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci. Ponadto bieganie, wspinanie się po drabinkach, zjeżdżanie na zjeżdżalni oraz huśtanie się na huśtawkach jest nie tylko fantastyczną zabawą, ale jest również bardzo zdrowe dla maluchów. Dzieci, które dużo przebywają na świeżym powietrzu są nie tylko znacznie odporniejsze, mają lepszy kontakt z rówieśnikami oraz są bardziej wysportowane, ale rzadziej cierpią również na nadwagę. Dlatego warto zastanowić się nad budową placu zabaw we własnym ogrodzie, jeśli tylko mamy taką możliwość.

Gdzie powinien stanąć plac zabaw?

Jeśli na osiedlu, na którym mieszkamy nie ma placu zabaw dla dzieci, wówczas powinniśmy taki stworzyć we własnym ogrodzie. Jednak przed zakupem poszczególnych sprzętów i akcesoriów należy dobrze wytyczyć miejsce pod plac zabaw, biorąc pod uwagę kilka bardzo istotnych elementów. Po pierwsze, plac zabaw ogrodzie powinien stanąć w dobrze widocznym miejscu w taki sposób, aby mama mogła obserwować bawiącego się malucha z okna salonu czy kuchni. W ten sposób nie tylko dbamy o nasz komfort psychiczny, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka. Po drugie bardzo istotne jest, aby place zabaw umieszczać w nieco zacienionym, a na pewno nie bardzo mocno nasłonecznionym miejscu. Stawiać go w ostrym słońcu możemy przyprawić dzieci o poparzenia słoneczne na skórze, a nawet istnieje ryzyko udaru! Dlatego jeśli nie ma w ogrodzie cienia (co może się zdarzyć), wówczas warto na placem zabaw postawić jakiś daszek lub postarać się rozwiesić żagiel, który zapewni maluchom cień podczas zabawy. Ponadto planując przestrzeń pod ogrodowy plac zabaw należy odsunąć go od roślinności, o którą skrzętnie dbamy. Jeśli nie chcemy połamanych krzewów, podeptanych grządek i rabat kwiatowych oraz wykopanych warzyw, wówczas nie należy stawiać sprzętów w pobliżu ogrodowych roślin i kwietników. Dodatkowo w pobliżu zjeżdżalni i drabinek nie mogą znaleźć się rośliny trujące dla maluchów!

Co na placu zabaw?

Mamy już wybrane miejsce, teraz pora rozejrzeć się za akcesoriami i zabawkami. Wybierając poszczególne modele należy wziąć pod uwagę nie tylko zainteresowania dzieci, ale przede wszystkim ich wiek. Trzeba pamiętać o tym, że maluchom do 4 roku życia wystarczą małe i niezbyt skomplikowane zabawki, np. piaskownica, niska zjeżdżalnia, lub zamykana huśtawka. Jednak im dzieci są większe, tym mają one większe wymagania i chcą ciekawych i większych zabawek. Dlatego dla dzieci powyżej 5-6 roku życia powinno się kupić większą huśtawkę, dłuższą i wyższą zjeżdżalnię, lub postarać się zbudować domek na drzewie, w którym przeżyją fantastyczne przygody.

Co należy wiedzieć o poszczególnych modelach zabawek?

Place zabaw pełne są różnego rodzaju sprzętów, jednak nie wszystkie one muszą trafić do ogrodowego placu zabaw. Należy pamiętać o tym, że ogród na określoną powierzchnię i nie warto go zbytnio „zagracać” zbyt dużą ilością różnych zabawek, ponieważ dziecko bardzo szybko rośnie i szybko również się nudzi. Aby panował ład i porządek warto plac zabaw wyposażyć jedynie w kilka najprostszych, a jednocześnie dających najwięcej radości zabawek:

– piaskownica
Piaskownica dla malucha w wieku ok. 3 lat to podstawa. Jednak nie powinna ona być zbyt duża i powinna dodatkowo być wyposażona w zamykaną pokrywę, która zabezpieczy piasek przed deszczem i zabrudzeniem. Ponadto należy pamiętać, że im dziecko większe, tym ma większe potrzeby. Dla nieco większych i starszych maluchów można kupić zdecydowanie bardziej obszerny model piaskownicy, w którym zmieszczą się również koleżanki i koledzy. Co istotne – piaskownica powinna być obudowana, aby utrzymać piasek w jednym, określonym miejscu. W przeciwnym razie wszystko bardzo szybko rozniesie się po całym ogrodzie i powstanie ogromny bałagan.

– huśtawki
Place zabaw pełne są huśtawek, jednak odpowiedni model należy wybrać biorąc pod uwagę wiek dziecka. Dla szkrabów do piątego roku życia należy wybierać huśtawki zamykane oraz z oparciem, aby maluch mógł się swobodnie oprzeć i nie wypaść z zabawki. Ponadto należy wziąć również pod uwagę materiały, z których huśtawka została wykonana, trwałość oraz solidność jej konstrukcji, a także czy nie jest zbyt chybotliwa. Chodzi o to, aby dostarczała ona maksimum radości i bezpieczeństwa. Ponadto nie powinna ona być zbyt lekka, aby podczas podmuchu wiatru nie przewróciła się wyrządzając dziecku krzywdę.

– zjeżdżalnie
W każdym ogrodzie powinna znaleźć się odpowiednia zjeżdżalnia dopasowana do wieku i możliwości malucha. Zjeżdżalnia to synonim radości i fantastycznej zabawy, a więc z pewnością nie może jej zabraknąć. Maluchy do drugiego roku życia powinny mieć na swoim prywatnym placu zabaw niezbyt wysoką i wytrzymałą zjeżdżalnię, na którą bez trudu samemu się wdrapią i zjadą z niej z uśmiechem na twarzy. Dla większych i starszych dzieci lepszym wyborem będą już znacznie większe modele wyposażone w zakręcane ślizgi oraz dodatki w postaci wieży lub doku na szczycie zjeżdżalni. Jest to doskonała propozycja dla ogrodów o niezbyt dużym metrażu, ponieważ jest to pewnego rodzaju zabawka 2w1. Fantastyczna i stabilna konstrukcyjnie zjeżdżalnia zapewni maluchom mnóstwo radości oraz dużo ruchu.

– ciekawe akcesoria w zależności od upodobań
Oprócz wyżej wymienionych modeli zabawek, dobrym pomysłem będą jeszcze inne, ciekawe akcesoria w zależności od tego, czy dzieci lubią się wspinać, chować, czy pełzać. Dobra opcją dla maluchów będą bujaki na sprężynach, które świetnie się sprawdzą na każdym placu zabaw. Ponadto dla małych dzieci ciekawym pomysłem będą zakręcane tunele wykonane z wytrzymałego, kolorowego materiału, w których dzieci mogą się chować lub przechodzić z jednego do drugiego ścigając się. Ponadto dla nieco starszych i bardzo ruchliwych dzieci dobrym pomysłem będzie również pozioma ścianka wspinaczkowa, którą można wykonać samemu poprzez montaż kilku uchwytów do ścianki wspinaczkowej na niezbyt dużej wysokości do fasady domu.

http://spil.pl/plac-zabaw-konfigurator/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *