Płyty drogowe: 4 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Betonowe płyty drogowe z każdym rokiem mają coraz więcej zwolenników. Fachowcy cenią je sobie za ich wytrwałość oraz bezpieczeństwo, jakie zapewniają kierowcom. Sprawdź, dlaczego warto jest postawić na nowe lub używane płyty betonowe.

Płyty betonowe – ich zastosowanie i koszty

Płyty drogowe mają wiele zastosowań. Przede wszystkim wykorzystywane są one do szybkiego wybudowania drogi dojazdowej, chodnika, czy parkingu. Ponadto używane są one w przypadkach, gdy chcemy utwardzić grunt. Ze względu na zbrojenia betonu dają one wysoką wytrzymałość, dzięki czemu mogą po nich przejeżdżać nawet ciężkie pojazdy. Warto tutaj wspomnieć o tym, że płyty betonowe są bardzo łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu można je ułożyć w innym miejscu. Kolejną zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość. Jest to znacznie trwalszy materiał niż asfalt, czy kostka brukowa. Jeżeli zaś chodzi o koszt to cena za metr kwadratowy wynosi około 65zł netto wraz z dostawą.

Wymiary płyt betonowych i ich wytrzymałość

Płyty drogowe mają różne wymiary, a ich wytrzymałość zależy od przygotowania podłoża. Warto dodać, że płyty betonowe są zazwyczaj zbrojone podwójną siatką. Z kolei wymiary płyt drogowych to 300x150x15 lub 300x100x15. Niektórzy producenci oferują również płyty o wymiarach 300x150x18. Pozostając przy kwestii odporności płyt drogowych należy wspomnieć o tym, że beton ma lepszą przyczepność niż asfalt, dzięki czemu drogi betonowe zapewniają nam większe bezpieczeństwo niż ich asfaltowe odpowiedniki.

Przydomowe zastosowanie płyt drogowych

Już wcześniej wymieniłam kilka przykładów, gdzie można używać płyty betonowe. Jednak płyty drogowe można wykorzystywać także w przestrzeni wokół domu. Jeżeli budujesz podjazd, parking, czy posadzkę pod garaż wolnostojący wtedy możesz wykorzystać ten materiał. Ponadto płyty drogowe są używane w trakcie budowy tarasu w ogrodzie, czy jako żaroodporne otoczenie pod kominek ogrodowy. Oczywiście, na płyty można wylać asfalt, dzięki czemu całkowicie zniwelujemy nierówności.

Skup płyt drogowych

Płyty betonowe można używać wielokrotnie. Ponieważ łatwo je montować oraz zdemontować bardzo wiele osób decyduje się na oddanie ich do skupu, gdy już nie są im one potrzebne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą sprzedać płyty, ale także kupić w niskiej cenie. W momencie, w którym decydujemy się na zakup płyty drogowej z demontażu, możemy zaoszczędzić około 1/3 ceny nowej płyty. Jeżeli zaś chodzi o konkretny koszt to cena za metr kwadratowy wynosi około 65zł netto wraz z dostawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *