Przekaźnik czasowy i czujnik temperatury, czyli automatyka od kuchni

pobrane

 

Przekaźniki czasowe, czujniki temperatury i wiele innych drobnych elementów wpływa na poprawne funkcjonowanie całych systemów automatyki. Bez nich nie można by skończyć zleceń na czas, a prace idą dużo sprawniej. Dlaczego te komponenty są tak istotne?

Automatyzacja pracy to podstawa

W automatyce na skalę przemysłową ważne jest przede wszystkim usprawnienie wszystkich działań. W ten sposób proces produkcji jest znacznie wydajniejszy. Poza tym automatyzacja to również możliwość wyeliminowania błędów człowieka, który jak powszechnie wiadomo, myśli się znacznie częściej niż dedykowane do danego systemu komponenty. Żeby cały układ pracował wydajnie i sprawnie, trzeba zainwestować w wiele drobnych rzeczy, które muszą ze sobą współgrać. Z pozoru zwykły przekaźnik czasowy, który odpowiada za opóźnianie załączenia, odpadania czy impulsowania ma bardzo duże znaczenie dla całego procesu. Wystarczy, że jedne element nie będzie działał tak jak trzeba, by wszystko poszło chaotycznie, a roboty stanęły w miejscu. Czasem cały proces produkcji może się zatrzymać jedynie z powodu nieprawidłowego działania drobnych elementów, jak właśnie przekaźnik czasowy czy czujnik temperatury. To niby drobne rzeczy, ale ich awaria może być groźna w skutkach. Opóźnienia w zleceniu powodują wiele problemów, a także mogą doprowadzić do poważnych strat finansowych. Na szczęście inżynierowie, którzy na co dzień odpowiedzialny są za prawidłowe działanie takich skomplikowanych schematów, stawiają poprzeczkę bardzo wysoko. Współczesne systemy są pełne zabezpieczeń, które chronią przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Do czego służy przekaźnik czasowy?

Przekaźnik czasowy może mieć wiele funkcji. Jest to zależne od jego rodzaju. Może opóźniać załączanie, odpalanie, impulsowanie. Stosuje się go w systemach, które wymagają niezwykle precyzyjnych nastaw. Bazują na wyjściach stykowych i półprzewodnikowych, a ich parametryzacja odbywa się za pomocą zmiennego rezystora. W praktyce przekaźnik czasowy może np. umożliwić wydłużenie czasu pracy danego urządzenia do kilku godzin, a także na określony czas wstrzymać jego start. To tylko nieliczne z wielu ułatwień, jakie sprawiają, że przekaźnik czasowy jest tak pożądany praktycznie w każdej sytuacji. Ten niby drobny element całego sytemu może uchodzić za mało ważny, jednak jeśli dojdzie do jego awarii, całe zlecenie może się opóźnić. Warto więc dbać o tego typu komponenty, a maszyny stosowane w automatyce przemysłowej regularnie konserować nie zapominać o przeglądach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *