System zgłaszania błędów – czyli walka przeciw bug’om

Postępujący rozwój technologi informatycznych napędza opracowywanie nowych programów i oprogramowań przeznaczonych zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dużych, średnich czy małych firm. Złożoność i funkcjonalność tworzonych programów rośnie z każdym rokiem. Ze względu na kompleksowość dostarczanych rozwiązań nie zawsze możliwym jest by na etapie projektowania i wdrażania produktu na rynek uniknąć wszelkich błędów czy nieprawidłowości. Jak walczyć z tzw. bugami?

System zgłaszania błędów pozwoli Ci wyeliminować błędy

Do walki z błędami na płaszczyźnie technicznej, tak zwanymi „bug’ami” zostały zaprzęgnięte różnorakie systemy zgłaszania błędów, które najczęściej stanowią moduł wbudowany w dostarczanym oprogramowaniu, mający na celu tworzenie raportów o znalezionych błędach i przesyłania takiego raportu do firmy, które wdrożyła to oprogramowanie na rynek. Dzięki takim modułom możliwe jest poprawianie produktu już wypuszczonego na rynek poprzez aktualizacje i patche. Umożliwiają one wykrycie specyficznych błędów oprogramowania, które ujawniły się dopiero na platformie sprzętowej konsumenta. Dzięki takiemu charakterowi działania możliwym jest także zoptymalizowanie i zwiększenie skalowalności czy uniwersalności całego programu. Obecnie praktycznie każde bardziej zaawansowane oprogramowanie umożliwia użytkownikowi przesłanie raportu błędów napotkanych podczas pracy z programem. Znakomita większość z nich w sposób automatyczny tworzy taki raport, zostawiając użytkownikowi dodatkowe miejsce na ewentualne uwagi.

Chcesz stworzyć dobre oprogramowanie? Postaw na system zgłaszania błędów

System zgłaszania błędów jest obecnie niemalże wyznacznikiem dobrego oprogramowania. Jego pozornie mało istotna funkcja pozwala rozwijać oprogramowanie i wydłużać jego cykl życia, tym samym oferując użytkownikowi coraz to lepsze i bardziej niezawodne rozwiązania. Raporty zgłoszone z wielu źródeł stanowią niemałą bazę problemów które ciężko byłoby wychwycić przy narodzinach aplikacji, gdyby nie system zgłaszania błędów. Szczególnie istotnym jest tu fakt, iż dzisiejsza różnorodność wykorzystywanych platform rodzi wiele problemów technicznych. Systemy zgłaszania błędów stanowią odpowiedź na te problemy i zastaną obecnie prędkość powstawania oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *